Advertisement

Chip üreticisi Intel Corp.'un satışlarının üç çeyrektir ard arda düşmesi, şirketin mobil cihazlara daha çok ilginin gösterildiği bir dünyaya adapte olmada çektiği güçlüğü ve baskın olduğu kişisel bilgisayar endüstrisinde geride kaldığını gösteriyor.

Intel, dün yaptığı açıklamda, son çeyrekte satışların yüzde 3 düştüğünü duyurmasının ardından, içinde bulunduğumuz çeyrek dönemde satışların düşebileceğini kaydetti. Şirketin satışları Eylül çeyreğinde de yüzde 5 düşmüştü.

Intel 2013 yılında, mobil cihazlar ve tabletler konusunda artan talebe karşı tedbir almak için yaklaşık 13 milyar dolarlık yeni makina ve ekipman yatırımı yapmayı planlıyor. Bu tutar analistlerin beklentilerinin üzerinde. Bu çaba, Santa Clara, California merkezli şirketin PC'ler için azalan talebi telafi etmesine hemen yardımcı olmayacak.

Evercore Partners analisti Patrick Wang, "Intel açık bir şekilde geriden geliyor ve kendi piyasası ondan uzaklaşıyor," dedi ve "PC piyasasına biraz soluk vermeye uğraşıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

JPMorgan Chase & Co. analistlerine göre, mikroişlemcileri dünyadaki PC'lerin yüzde 80'inden fazlasında kullanılan Intel, PC piyasasında üst üste ikinci yılda da satışların düşmesi ile birlikte, güçlüklerle karşılaşıyor. Mobil chiplerde, Intel, Qualcomm Inc.'ye yetişmeye çalışıyor.

Intel dün yaptığı açıklamada, geçen çeyrekte satışlarının 13.5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Bu tutar, Bloomberg News'un derlediği verilere göre, analistlerin tahminlerine yakın. Şirketin net karı aynı çeyrek dönemde 2.47 milyar dolara ve hisse başına karı 48 senete düştü. Analistler, hisse başına karın 45 sent seviyesinde gerçekleşeceği tahmininde bulunmuştu.