Advertisement

Asya'nın en büyük ikinci ekonomisi Japonya'nın başbakanı Shinzo Abe'ye yeni BOJ başkanı seçiminde danışmanlık eden eski Yale Üniversitesi profesörü Koichi Hamada, yenin dolar karşısında 110 seviyesinde seyretmesinin, ekonomi için sorun teşkil edeceğinin sinyalini verdi.

Dolar/Yen paritesini değerlendiren Hamada, Japonya için 100 yenin iyi bir seviye olduğunun altını çizerek, "110 seviyesi fazla zayıf ama 95-100 düzeyleri sorun değil" dedi. Hamada, yenin, Japon ekonomisi için iyi olacak seviyelere çekilmesinin gerektiğini savundu.

Abe'nin başbakanlık koltuğuna oturduğu geçen aydan bu yana yen, yönetimin merkez bankasına daha fazla parasal genişleme ve enflasyon hedefinin iki katına çıkarılması için baskı yapmasıyla, dolar karşısında yüzde 4.5 zayıfladı. Japonya Maliye Bakanı Taro Aso bugün erken saatlerde önümüzdeki haftaki merkez bankası toplantısında Tokyo Hükümeti ve Japonya Merkez Bankası'nın ortak politika açıklaması yapacağını söyledi.

BOJ Başkanı Masaaki Shirakawa'nın da Öğretmenliğini yapmış olan Hamada, merkez bankasının daha fazla parasal genişleme uygulamaktan başka çaresinin olmadığının altını çizerek, bankayı, bilanço tablosunu yeterli şekilde artırmayarak Elpida Memory Inc.'in iflas etmesi ve yenin de tırmanmasına yol açmakla suçladı.

Japon ihracatçılar son yıllarda, 2011'de 2. Dünya Savaşı sonrası zirvesini kaydeden yendeki güçlenmeden ötürü sıkıntı çekiyor.

Japon yeni bugün erken saatlerde 90.21 düzeyinden 2.5 yılın en düşüğünü test etmesinin ardından Tokyo saati ile 14:54'te 90.05'ten işlem görüyordu. Dolar-yende 95-100 seviyesi 2009'dan bu yana sürdürülebilir bir düzeyde seyretmedi.

Hamada aynı zamanda Ekonomi Bakani Akira Amari'ye de danışmanlık edip etmemesini merak ettiğini söyledi. Amari bu hafta daha sonradan "yanlış yorumlandığını" söylediği ifadeleriyle yenin hareketini belirledi. Amari bugün, para biriminin maliye bakanının sorumluluğunda olduğunu ifade etti.