Advertisement

Yönetim danışmanlığı firmalarından The Boston Consulting Group (BCG) tarafından bu yıl 5.'si yayımlanan "Global Challengers - Yükselen Global Yıldızlar 2013" raporunda, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu hızlı gelişmekte olan ülkelerden gelen ve "küresel liderliğe" oynayan 100 büyük firmayı açıklandı.

Yapılan açıklamaya göre, BCG'nin listesindeki 100 şirket toplam 17 ülkeden geliyor. Çin'den bu yıl listeye giren şirket sayısı 30 olurken, Çin'i 20 şirketle Hindistan, 13 şirketle ise Brezilya izliyor. Meksika'dan 7, Rusya'dan 6, Güney Afrika'dan 5, Tayland'dan 4, Türkiye'den ise 3 firma listede yer alıyor.

BCG'nin 2006'da yaptığı ilk çalışmada Yükselen Yıldızlar listesinde ülke kapsamı her yıl artıyor. Türkiye'den, bu listede daha önce de yer alan Koç Holding ve Sabancı Holding, bu yıl da listedeki konumlarını güçlendirirken, listeye bu yıl yeni giren Türk Hava Yolları da dünyada tek bir merkezden en fazla noktaya uçan havayolu olarak listeye çok güçlü bir giriş yaptı.

Konuyla ilgili görüşlerine yer verilen BCG Türkiye Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı Burak Tansan, ileriye yönelik Türkiye'de daha çok Yükselen Yıldız çıkacağı belirterek, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin konumu ve son yıllardaki ekonomik göstergeleri doğrultusunda şirketlerimizin global çapta yükselmesini destekleyecek birçok faktör bulunuyor. Türkiye'den 5 saatlik uçuş çapında 1 milyar insan ve de 21 trilyon dolarlık bir GSMH'ya ulaşılabiliyor ve 150 şehre direk bağlantı bulunuyor. İhracat son 10 yılda yıllık ortalama yüzde 15 büyüme gösterdi, bazı sektörlerde bu büyümenin son iki yılda yüzde 30'un üstüne çıktığını görüyoruz. Devletin geçtiğimiz sene iç üretimi artırmak ve de dışarıdan yatırım çekmek amacıyla devreye soktuğu güçlü teşvik mekanizması gerek yatırımı teşvik ediyor, gerekse şirketlerimizi ihracata yönlendirerek küresel güç olmalarını destekliyor. İç pazardaki hızlı ve stabil büyüme şirketlerimizin global büyüme adımlarını destekleyebilecek bir gelir ve nakit akışı oluşturmasını sağlıyor. Türkiye'de sağlam bir alt yapısı olan bankacılık sektörü sayesinde kriz döneminde bile finansman desteği bulunabiliyor."