Advertisement

Asya'nın en büyük 2. ekonomisi Japonya'nın 15 yıl önce deflasyona kaymasından bu yana merkez bankası bunu tersine çevirmek için en büyük çabasını sarfediyor. Ancak düşen fiyatlara alışması, bankanın deflasyon mücadelesinin önündeki en büyük engel olabilir.

Japonya Merkez Bankası'nın bu ay yayınladığı ankete katılanların yüzde 80'inden fazlası geçtiğimiz yıl artan fiyatları "kötü bulduklarını" söyledi. Anket katılımcılarının üçte birinden fazlası, fiyatların düşmesinden mutlu olduklarını söyledi. Fakat Japonya Merkez Bankası buna rağmen önümüzdeki hafta, hükümetin isteğiyle enflasyon hedefini yüzde 2'ye çıkarmaya hazırlanıyor.

Tüketici fiyatlarındaki düşüşün sonlandırılması şirket ve hanehalkına daha fazla borçlanmaları için bir neden verecek ve 2012'de 5. yıl içinde 3. resesyonunu gören ülkedeki şirket ve hükümetlere kazançlarını artırma imkanı tanıyacak. Öte yandan uzun süreli deflasyonun, 15 yıldır ödemelerdeki düşüşü telafi etmek için tasarruflarının yarısından fazlasını nakite çevirmeye alışmış olan halkın, ekonomik davranışını değiştirmesi, tehlike arz ediyor.

Japonya Ekonomi Araştırmaları Merkezi ekonomisti Nobuyaso Atago, "Kilit nokta ücretler" diyerek, ücretlerde artış olmadan ekonominin toparlanmayacağını ve hanehalkının enflasyon sıkıntısı çekeceğini söyledi.

Kyodo News 20 Aralık'ta, Japonya'nın temel şirket lobisinin, baharda sendikalar ile yaptığı ücret pazarlığında, maaşları artırmayayacağının sinyalini verdiğini  yazmıştı.