Advertisement

İtalya Merkez Bankası küresel ekonomideki zayıflık ve hayal kırıklığı yaratan yerel talepten dolayı 2013 yılı gayrısafi yurt içi hasıla (GSYH) beklentilerini düşürürken, ülkedeki resesyonun daha önce beklenenden de kötü olacağı açıklamasında bulundu.

Bank of Italy, İtalya'da GSYH'nin bu yıl büyük ihtimalle yüzde 1 daralacağını açıkladı. Merkez Bankası daha önce Temmuz ayında yaptığı açıklamada GSYH'nin yüzde 0.2 düşmesini beklediğini belirtmişti.

Bankadan yapılan açıklamada "Ülkemizde yerel talep hala kırılma noktasına ulaşmadı" denilirken, düşük GSYH beklentisinin sebebi olarak kötüleşen uluslararası senaryo ve son bir kaç aydır firmalarda yaşanan zayıflığın devamı olarak gösterildi.

Önümüzdeki ay parlamento seçimleri için sandığa gidecek olan İtalyanlar, 2001 yılından bu yana 4. resesyonlarını yaşıyorlar. Başbakan Mario Monti hükümetinin uyguladığı vergi artışları ve bütçe kesintileri işsizlik oranını yüzde 11.1'e çıkartarak son 13 yılın zirvesine itti. Hanehalkı güveni geçtiğimiz ay neredeyse rekor derecede düşük seviyedeydi.