Advertisement

Travelers Cos. ve Freeport-McMoRan Copper&Gold Inc. gibi şirketlerin beklenenden iyi kazanç rakamları açıklaması üzerine New York Borsası, geçtiğimiz hafta kaydettiği 5 yılın zirvesinin ardından yükseldi.

Travelers, dördüncü çeyrek kârının beklentiyi aşmasıyla yüzde 2.2 değerlendirken, Freeport-McMoRan de beklentinin üzerinde bakır satışları ve maliyetteki düşüşün etkisiyle yüzde 4.6 ralli yaptı. DuPont Co., dördüncü çeyrek kârının, otomobillerde kullanılan plastik taleplerinin artmasyla beklentileri aşmasının ardından yüzde 1.8 yükseldi. Google Inc., dördüncü çeyrek kazançlarının ardından seansın kapanışından sonra yüzde 4.8 primlendi.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.4 kazançla 1,492.51 puana, Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.5 artışla 13,712.21 puana çıktı. Amerikan borsalarındaki işlem hacmi 6.2 milyar hisse ile 3 aylık ortalama dahilinde oldu.

ABD'nin harikalık patlamasının eşiğinde olduğunu ileri süren Appaloosa Management LP'nin hedge fonu yöneticisi David Tepper, bu yıl hisselerde uzun pozisyon alınmasını tavsiye etti.

S&P 500 Endeksi Ocak'ta yüzde 4.7 tırmanarak 1997'den bu yana en iyi yıl başlangıcını yaptı. Endeks geçtiğimiz hafta aralarında General Electric Co. ve Goldman Sachs Group Inc.'in de olduğu şirketlerin beklentinin üzerinde kâr rakamları açıklaması üzerine Aralık 2007'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.