Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nın açık uçlu teşvikler için 1 yıl bekleyeceğini söylemesi üzerine yenin tırmanmasıyla Tokyo Borsası düştü; Nikkei 225 Endeksi genel seçimlerin ilanından bu yana ilk kez 3 gün üst üste düştü.

Nissan Motor Co. ve Hitachi Ltd., yenin dün Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine tırmanmasının ardından ihracatçılar arasındaki kayıplara öncülüj etti. Parça üreticisi TDK Corp., Nikkei gazetinin operasyonel kârın, akıllı telefon taleplerindeki azalmanın etkisiyle düşebileceğini yazması üzerine yüzde 4.3 değer kaybetti. Japonya'nın en büyük 2. kağıt üreticisi Nippon Paper Group Inc., Nomura Holdings Onc.'in not indirimi sonrasında yüzde 5.2 düştü. Chiba Bank Ltd., CLSA Asia Pacific Markets'ın bankanın hisselerini tavsiye etmesi üzerine yüzde 2.4 değerlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.8 kayıpla 10,516.97 puana gerileyerek 13 Kasım'dan bu yana en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 1 altındaydı. Daha geniş kapsamlı Topix Endeksi ise yüzde 1.3 düşüşle 889.12 puana indi ve endeksteki 2 sektör hariç tüm sektör grupları geri adım attı.

BOJ'un politika önlemlerinin beklendiğini ve önceden fiyatlanmış olduğunu belirten Mitsubishi UFJ Asset Management Co.'nun kıdemli stratejistlerinden Kiyoshi Ishigane, hisselerin, geçtiğimiz yıl seçimlerin ilan edilmesinden bu yana neredeyse soluksuz yükseldiğini, bu nedenle şimdi kâr realizasyonu yapmak için iyi zaman olduğunu söyledi.

Topix Endeksi 14 Kasım'dan bu yana yüzde 24 yükseldi ve geçtiğimiz hafta merkez bankasının Abe hükümetinin baskısıyla para politikasını gevşeteceği yönündeki iyimserliğin sayesinde 1986'dan bu yana en uzun süreli kazanç dönemini kaydetti. Endeks defter değerinin 1.06 katından fiyatlanırken, bu oran S&P 500 Endeksi için 2.05 katı ve Stoxx Europe 600 Endeksi için 1.5 katında seyrediyor.