Advertisement

Hong Kong hisse senetleri, teknik bir göstergenin hisse senetlerinin kısa zamanda çok hızlı yükselmiş olabileceğini işaret etmesinin ardından düştü. Gösterge endeks 19 ayın zirvesinden gevşedi. Shenzhen Investment Ltd., kentte arazi satınalma planlarından dolayı 2009'dan bu yana en yüksek kapanışına yönlendi.

Shenzhen, karışık kullanım projeleri için 4.15 milyar yuanlık (667 milyon dolar) arazi satınalma planının etkisi ile yüzde 12 sıçradı. Guangzhou Automobile Group Co., UOB Kay Hian Ltd.'nin hisse tavsiyesini "sat"a düşürmesinin ardından yüzde 4.6 kaybetti. China Merchants Holdings International Co., dünkü yüzde 8.82lik yükselişinin ardından bugün yüzde 4.8 düştü. GCL-Poly Energy Holdings Ltd., Çin'in kısa bir süre içinde endüstriye giriş kurallarını açıklayabileceği beklentisi ile yükseldi ve güneş enerjisi şirketlerinin hisselerindeki yükselişlere öncülük etti.

Hang Seng Endeksi, yüzde 0.2 yükseldikten sonra bu kazancını geri verdi ve yüzde 0.5 düşerek, yerel saati ile 13:09'da 23,546.22 pıuana geriledi. Gösterge endeks dün Mayıs 2011'den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmişti. İşlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 3.8 altındaydı. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi, gün içindeki yüzde 0.2'lik yükselişinin ardından, yüzde 0.9 düşerek 12,091.30 puana indi.

Hong Kong'da JPMorgan Asset Management Ltd. küresel piyasa stratejisti Grace Tam, "Çin'de ekonomik verilerin iyileşmesi ile birlikte, analistlerin kar beklentilerini yukarı yönde düzelteceklerine inanıyorum ve bu durum, Hong Kong ve Çin hisse senetlerinin diğer bir ralli başlatması için çok iyi bir yönlendirici olabilir," dedi ve "Piyasa aslında güçlü bir yükselişin ardından konsolide oluyor. Şimdilerde iyi bir yönlendiricimiz yok" değerlendirmesinde bulundu.

Gösterge Hang Seng Endeksi bu ay, Çin'de ekonomik yavaşlamanın taban yaptığı yolundaki iyimserlikle yüzde 3.9 yükseldi. Endekste bulunan şirketlerin toplam piyasa değeri, bu şirketlerin tahmini karlarının toplamının 11.5 katı seviyesinde. Bu oran, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi için 13.5 ve Stoxx Europe 600 Endeksi için ise 12.1 katı seviyelerinde.