Advertisement

İspanya Merkez Bankası, Başbakan Mariano Rajoy'un hükümetinin, Euro Bölgesi'nin ikinci en büyük bütçe açığını daraltmak amacıyla son bir yılda beşinci kemer sıkma paketini onaylamasının ardından, resesyonun 2012 yılının dördüncü çeyreğinde daha da derinleştiğini kaydetti.

İspanya Merkez Bankası'nın bugün açıklanan aylık raporundaki tahminlere göre, İspanya'nın gayrı safi yurtiçi hasılası, geçen yılın dördüncü çeyreğinde, yüzde 0.3 daraldığı önceki çeyreğe göre yüzde 0.6 geriledi ve böylelikle altı çeyrek üst üste daralma göstermiş oldu. Bloomberg News'un anketine katılan 26 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre de ekonominin dördüncü çeyrekte yüzde 0.6 daralması bekleniyordu.

Madrid merkezli İspanya Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, ekonomi 2012 yılında, bütçe kısıntılarının ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşturmasının etkisi ile yüzde 1.3 daralmış olabilir. Banka, İspanya'nın Avrupa Birliği'nin (AB) 2012 yılı için belirlediği açık hedefini tutturup tutturmayacağının halen belli olmadığını belirtti ve bu yılın hedefinin tutturulmasının, merkezi hükümetler ve yerel yönetimlerden gelecek çok hevesli ilave mali çaba gerektireceğini ifade etti.

Rajoy, Euro Bölgesi'nin dördüncü büyük ekonomisinde gerilemenin beşinci yılına girmesi ve bunun da AB hedeflerinin tutturulmasını güçleştirmesi ile birlikte, tam kurtarma istemekten kaçınmaya çalışıyor. Rajoy geçen ay, Avrupa Merkez Bankası'nın faizleri aşağı çekmekte zorlanan ülkelere yardım taahhüdünün, toparlanma başlayana kadar borçlanma maliyetlerini aşağıda tutabileceğini kaydetmişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Ocak 2013 Çarşamba, 14:59 Misafir faizleri artırın euro yu güçlendirin, çıkarsınız o zaman krizden