Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başekonomisti Fatih Birol, Davos'ta Bloomberg HT'den Didem Arslanoğlu'na değerlendirmelerde bulundu.

Birol, yenilenebilir enerji kaynaklarının zor günler geçirdiğini ve hükümetlerin yenilenebilir enerjiden kıstıkları parayı petrole vereceklerini söyledi.

Kaya gazından en fazla zarar gören ülkelerin Rusya ve Katar olduğuna dikkat çeken Birol, kaya gazının doğalgaz fiyatlarına aşağı yönlü baskı yaptığını belirtti.

Petrol fiyatları konusunda da değerlendirmelerde bulunan Birol, petrol fiyatlarının 100 doların altına inmesinin mümkün olmadığını ve petrol fiyatlarının Türkiye'nin cari açığını artırmaya devam edeceğini söyledi. Ancak Birol, Avrupa'da olası bir resesyon sonucu petrol fiyatlarının 100 doların altına inebileceğini sözlerine ekledi.

Kuzey Irak'ın Türkiye için en ucuz doğalgaz tedarik merkezi olduğunu söyleyen Birol, "Ucuz enerji fiyatları ABD ekonomisinin canlanmasını sağlayacak" dedi. Çin ekonomisinin hızlı büyümesinin petrol fiyatlarının artmasına neden olacağına dikkat çeken Birol, "Yüksek petrol fiyatları küresel ekonominin başağrısı olmaya devam edecek" dedi.

Birol, petrol fiyatlarının artmasından kimsenin yarar sağlamayacağı uyarısında bulundu ve "Yüksek petrol fiyatşarı herkes için zararlı" dedi.