Advertisement

Harvard University ekonomi profesörü Kenneth Rogoff, Avrupa'nın ortak para biriminin üyelerin daha yakın bir siyasi birlik kurarak Yunanistan gibi ülkeleri "dış çemberde" bırakmasıyla kurtarılabileceğini söyledi.

Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda Bloomberg News'e açıklamalarda bulunan Rogoff, "Benim en iyi tahminim şu; euro hayatta kalacak, fakat içindeki herkes birinci orbitte yer almayacak. Biraz daha yakın bir siyasi birliğe ve Yunanistan gibi ülkeleri uzun bir süreliğine dış çemberde bırakmaya ihtiyaçları olacak" dedi.

Yunanistan'ın üç yıl önce başlayan ve iflasa doğru ilerleyen borç krizi 17 üye ülkenin bulunduğu Euro Bölgesi'ndeki 5 ülkeyi kurtarma fonu istemek durumunda bırakırken, İspanya ve İtalya gibi ekonomileri de resesyona sürüklemişti. Parasal birliğin çökeceği yönünde büyüyen korkuları yatıştırmak isteyen Avrupa Merkez Bankası (AMB) geçtiğimiz yıl belirli şartlar karşılığında ve hükümetlerin daha yakın bir mali birliğe doğru ilerlemeleri karşılığında tahvil alımı yapabileceğini belirtmişti. AMB Başkanı Mario Draghi dün yaptığı açıklamada krizin en kötü bölümünün atlatıldığını belirtmişti.

Sözlerine "Bence Avrupa daha güçlü bir direnç noktasına ulaştı ama büyüme nerede?" diye devam eden Rogoff, büyüme olmadan ne borç krizinin ne de yönetim sorunlarının üstesinden gelindiğini söylemenin mümkün olduğunu ifade etti. Rogoff, Avrupa'nın merkezi bir hükümete ihtiyacı olduğunu belirtirken, "Her kriz olduğunda 17 hükümetin birden karar vermesini bekleyemezsiniz, bu kadar farklı seslere sahip olamazsınız. En azından çok daha yakın bir siyasi federasyona ihtiyaçları var. Eğer ABD gibi değilse, Kanada gibi bir birliğe. Buna yakın bile değiller, ve para birliğinin bu olmadan devam ettirilebilir olduğunu sanmıyorum" ifadelerini kullandı.  

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Ocak 2013 Çarşamba, 16:45 Misafir siz euro yu bırakında doları kurtarın, yerlerde sürünüyor, bunca hengameye rağmen, euro taş gibi bak 1,33 ün altına inmiyor