Advertisement

Güney Kore ekonomisi 2012'nin son çeyreğinde, Asya'nın en iyi performansına sahip para birimi wondaki kazançların ihracatı tehdit etmesiyle beklentinin altında büyüdü.

Asya'nın en büyük 4. ekonomisi Güney Kore 4. çeyrekte yıllık bazda yüzde 1.5 büyüme kaydederek, geçtiğimiz aydan bir farklılık göstermedi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini Güney Kore'nin son çeyrekte yüzde 1.8 büyüyeceği yönündeydi. Güney Kore, önceki çeyrekten ise yüzde 0.4 büyümeye işaret etti.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin yeni aşağı çekme kampanyasından ötürü Güney Kore'nin bu yılki ihracat büyümesi sınırlı olabilir. Güney Kore Maliye Bakanı Bahk Jae Wan dün Koreli yetkililerin kurdaki volatiliteyi azaltmak için daha fazla adım atabileceğini söyleyerek, ülkenin GSYH'sinin neredeyse yarısını oluşturan Samsung Electronics Co. gibi ihracatçılara yardım edebileceklerinin sinyalini verdi.

Japonya'nın yeni ihracatçılar için zayıflatarak ekonomisini desteklemeye çalıştığını belirten Shinhan Investment Corp.'un ekonomistlerinden Lee Sung Kwon, Japonya'nın otomotiv ve elektronik gibi birçok üründe arz ettiği doğrudan rekabeti karşısında Güney Kore'nin en zor durumda kalacak ülke olduğunu savundu.

Güney Kore wonu, dolar karşısında yüzde 0.1 değer kaybederek 1,067.50 düzeyine geriledi. Won son 6 ayda yen karşısında yüzde 22, dolar karşısında ise yüzde 7.5 tırmandı.