Advertisement

Dünyanın en değerli şirketi Apple Inc. 29 Aralık'ta sonlanan 2012'nin son çeyreğinde 2003'ten bu yana en yavaş kâr büyümesi ve son 14 çeyreğin en zayıf satış artışını açıkladı.  

Apple'ın kârı son çeyrekte yüzde 1 artarak hisse başı 13.81 dolar olmak üzere 13.1 milyar dolara yükseldi. Teknoloji devinin satışları ise yüzde 18 yükselerek 54.5 milyar dolara çıktı ve 54.9 milyar dolar beklentisinin altında kaldı. Analistler, hissebaşı 13.53 dolar kâr bekliyordu. Apple dün seans sonrası işlemlerde yüzde 11 değer kaybetti.

Kâr rakamları, Apple'ın büyümesinin artan üretim maliyetleri ve akıllı telefonlardaki ana rakibi Samsung'daki kazançlardan ötürü zarar gördüğüne işaret ediyor. Rakamlar, şirketin CEO'su Tim Cook üzerindeki Apple'ın daha satışları yeniden canlandırabilecek ürünlerinin olduğunu göstermesi yönündeki baskıları artırıyo.

Bilanço rakamlarının bazı yatırımcıların endişelerini teyit ettiğini belirten BMO Private Bank'ın yatırım genel müdürü Jack Ablin, Apple'ın dev bir şirket olduğunu, bu nedenle artan büyümenin çok daha zor olduğunu söyledi.

Kâr büyümesindeki yavaşlama, tatil alışverişlerinin öncesinde biriken üretimin maliyeti sıçrattığını da gösteriyor. Apple ilk mali çeyrekte iPhone 5, iPad mini ve yeni dizayn Mac bilgisayarını tanıttı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Ocak 2013 Cumartesi, 15:47 Misafir apple için bu daha sonun başlangıcı. lale devri bitti apple artık rekabet devrine gireceksin...