Advertisement

Dünyanın en büyük 3. ekonomisi Japonya'da ihracat beklentinin üzerinde düştü; yıllık ticaret açığı ise rekor seviyeye tırmandı. İhracat rakamları Başbakan Shinzo Abe'nin, ticari bağları riske atma pahasına yeni zayıflatma çabalarına destek verdi.

Japonya'da ihracat Aralık'ta yıllık bazda yüzde 5.8 düşüş kaydederek yüzde 4.2 gerileme beklentisinden kötü geldi. Tokyo'daki maliye bakanlığı 2012'deki ticaret açığını 6.93 milyar yen olarak açıkladı.

Almanya'dan Güney Kore'ye birçok ülkenin yeni zayıflatma çabalarına ilişkin eleştirilerini dile getirmesi üzerine Japonya, G-20 liderlerinin önümüzdeki ayki toplantısının öncesinde para politikalarını savunmaya başladı. Japonya Maliye Bakanı Yardımcısı Takehiko Nakao Japonya Merkez Bankası'nın rekabetçi bir devalüasyonda olmadığını ve yalnızca deflasyonu sonlandırmayı hedeflediğini söyledi.

Yabancı yetkililerinin Japonya'nın politika hamlelerinin kur savaşına neden olma potansiyeline ilişkin eleştirilerinin giderek daha fazla öne çıktığına dikkat çeken HSBC Holdings Plc'nin Japonya ekonomisi Izumi Devalier, "Hükümetin bu retoriğini daha öteye taşımamaya çalışacağını düşünüyorum" dedi.

Yenin, son 2 ayda dolar karşısında yüzde 7 zayıflatması, Japonya'nın ihracat piyasasındaki ürünlerini nispeten daha ucuz hâle getirerek, Canon Inc. gibi ihracatçıların kazançlarını artırıyor.