Advertisement

Japon hisselerinin zayıf yenin etkisiyle ralli yapması, dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in imalatının beklentileri aşması ve Kuzey Kore'nin nükleer deneme tehdidi arasında kalan Asya Borsaları dalgalı seyir izledi.

Satışlarının çeyreğinden fazlasını Kuzey Amerika'da kaydeden otomobil üreticisi Mazda Motor Corp. yüzde 6.7 değer kazandı. Apple'ın hoparlör üreticisi AAC Technologies Holdings Inc. yüzde 5.7 düştü. Hint otomobil üreticisi Tata Motors Ltd., Jaguar Land Rover Plc biriminin 3. çeyrekte kâr büyümesinin büyük ihtimalle durduğunu söylemesi üzerine yüzdee 7.2 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi erken saatlerde yüzde 0.1 yükselmesi ve yüzde 0.4 düşmesinin ardından yüzde 0.1 kayıpla 131.96 puana geriledi. Endekste değer kaybeden her 3 hisseye karşılık 4 hisse değer kazandı. Tokyo Borsası'nın Japonya'nın genel seçim ilan ettiği 14 Kasım'dan bu yana yeni hükümetin deflasyonu sonlandırmak için elinden gelen her şeyi yapacağı spekülasyonu üzerine ralli yapmasıyla Asya Borsaları da tüzde 10 yükseldi.

Çin'in imalat verisinin çok iyi olduğunu ve Çİn'in ekonomik toparlanmasının devam ettiğini doğruladığını beliten AMP Capital Investors Ltd.'ın strateji müdürü Shane Oliver, ancak bunun hisselerde tam olarak fiyatlanıp fiyatlanmamış olabileceğini söyledi.

Asya'daki hisseler, Kore Merkez Haber Ajansı'nın ABD Başkanı Barack Obama'nın Birleşmiş Milletler'den ekstra ambargo talep etmesi sonrasında Kuzey Kore'nin ABD'yi hedefleyen nükleer deneme yapacağını yazmasının ardından düşüşe geçti.