Advertisement

HSBC Çin İmalat PMI Endeksi'nin imalat büyümesinin hızlandığını göstermesinin, değerleme endişelerinin gölgesinde kalması üzerine Çin Borsası, temel tüketim maddeleri ve teknoloji hisseleri öncülüğünde düşüş kaydetti.

Likör üreticisi Kweichow Moutai Co., Oriental Morning Post'un şirketin bazı ürünlerinin fiyatlarının yüzde 20 düştüğünü yazmasının ardından temel tüketim hisselerini aşağı taşıdı. Apple Inc.'in tedarikçilerinden Suzhou Anjie Technology Co. ve GoerTek Inc., iPhone üreticisi şirketin satış büyümesinin yavaşladığını açıklaması üzerine yüzde 3'ten fazla değer kaybetti. Cosco Shipping Co., Shenyin&Wanguo Securities Co.'nun kargo şirketlerinin notunu yükseltmesi üzerine 3.9 primlendi.

Şanghay Bileşik Endeksi erken saatlerde kaydettiği yüzde 1.8 oranındaki kazançları geri vererek, yüzde 0.3 kayıpla 2,313.64 puana geriledi. Endeks erken saatlerde 3 Aralık'taki 4 yılın en düşüğünden yüzde 20  yükseldi ve açıklanan kazançların 12.8 katından fiyatlanarak Mayıs'tan bu yana en yüksek değerlemesine işaret etti.

Piyasanın geçtiğimiz yıldan bu yana kaydettiği kazançları sindirmesi için düzeltme gereken bir seviyeye ulaştığına dikkat çeken Hengsheng Hongding Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Dai Ming, PMI verisinin iyi bir toparlanmaya işaret etmesinden ötürü düzeltmenin çok fazla olmayacağını söyledi. Dai, yılın ilk yarısında kadar ekonomik faktörlerin piyasayı aşağı çekmeyeceğini öngördü.

CSI 300 Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 2,597.57 puana geriledi; Hang Seng China Enterprises Endeksi ise yüzde 0.5 düştü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.5 aşağıda kapandı.