Advertisement

İspanya'da işsizlik oranı 2012 yılının son çeyreğinde, Başbakan mariano Rajoy'un hükümetinin ülkenin demokrasiye geçmesinden bu yana en derin bütçe kısıntılarına gitmesinin etkisi ile yeni bir rekor daha kırdı.

İşsiz sayısı 6 milyon kişye yaklaştı ve önceki çeyrekte yüzde 25.01 olan işsizlik oranı yüzde 26.02'ye çıktı. Bu oran, Bloomberg News'un anketine katılan 10 ekonomistin tahminlerinin medyanı ile neredeyse aynı. İspanya, Euro Bölgesi'ndeki işsiz toplamının yaklaşık üçte birine evsahipliği yapıyor.

Toplam işsiz sayısı, Rajoy'un iktidara gelmesinin birinci yılında, diktatör Francisco Franco'nun ölümünden bir yıl sonra ülkenin demokrasiye geçtiği tarih olan 1976'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Yetkililer, Euro Bölgesi'nin dördüncü büyük ekonomisinin gerilemesini altıncı yıla da genişletmesini bekliyor.

Londra'da Capital Economics Ltd. şef Avrupa ekonomisti Jonathan Loynes, "Hükümetin bu yıl için yüzde 0.5 daralma tahmini halihazırda çok iyimser görünüyor," dedi ve "Korkunç durumdaki istihdam piyasası dahil, son çeyreklerdeki negatif güçlerden dolayı, yüzde 2.5'lik daralma olacağını tahmin ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) dün, İspanya'nın gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH) küçülme tahminini yüzde 1.4'ten yüzde 1.5'e yükseltti.

İspanya Merkez Bankası da, ekonomideki resesyonun dördüncü çeyrekte, bütçe açıklarından dolayı daha da kötüleşeceği tahmininde bulundu. Merkezi hükümet ve bölgeler, işsizlik yardımlarında, kamu kesimi maaş ve ücretlerinde kesintiler ve vergi artışlarını içeren, Rajoy'un son bir yıldaki beşinci kemer sıkma paketini uygulamaya başladı.