Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service, Türk bankacılık sisteminin görünümünün istikrarlı olduğunu kaydetti.

Moody's, ılımlı büyüme hızının bankaların faaliyetlerini destekleyeceğini belirtirken, sorunlu kredilerin oranının kademeli olarak artmakta olduğuna dikkat çekti.

Moody's, Türk bankalarının kaynaklarının son derece yeterli olduğunu ve 2013 yılında kredi hacmi genişlemesinin yüzde 12-15 aralığında kalabileceğini kaydetti.

Moody's Türkiye'nin gayrısafi yurtiçi hasılasının (GSYİH) süregelen büyümesinin 2013 yılında yüzde 3.8 olmasını beklediğini, bunun 2012 yuılında tahmin edilen yüzde 3.0 büyümenin üzerinde olduğunu, ancak 2009 resesyonuna kadrki dönemde görülen güçlü büyümenin altında kaldığını belirtti. Moody's, bu göreceli ılımlı büyümenin bankalar için destekleyici koşullar yaratacağını ve bankaların ayrıca, Türkiye hükümetinin iyileşen mali gücünden de faydalanacağını ifade etti.

Kredilerde yıllardır süren hızlı genişlemenin ardından, Moody's, kredi genişlemesinin, özellikle Türkiye'de bankaların az bulunduğu bölgelere yayılmanın da desteği ile, 2013 yılında yüzde 12-15 aralığında kalmasını beklediğini belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşu, aşağı yönlü riskler arasında ise Euro Bölgesi krizindeki yenileln hızlanma ve küresel yatırımcı riskten kaçışında ani artışı işaret etti.