Advertisement

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, 2013 Ocak ayında bir önceki aya göre % 3 oranında arttı; 2012 Aralık ayında 73,6 olan endeks Ocak ayında 75,8 değerine yükseldi.

TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre %7,9 oranında artarak; Aralık ayında 21,3 değerinden, Ocak ayında 22,9 değerine yükseldi. Açıklamada, bu artışın, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösterdiği vurgulandı.

Açıklamada, hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksinin bir önceki aya göre %5,9 oranında arttığı, Aralık ayında 86,7 olan endeks değerinin Ocak ayında 91,8 olduğu belirtidli. TÜİK, bu artışın, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının yükselmesinden kaynaklandığını belirtti.

TÜİK, Aralık ayında 94,3 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksinin bir önceki aya göre %3,3 oranında artarak, Ocak ayında 97,4 değerine yükseldiğini duyurdu. Bu artışın gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki döneme göre arttığını göstermekte olduğu kaydedildi.

Aralık ayında 92,1 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksinin bir önceki aya göre %1,2 oranında azalarak; Ocak ayında 91 değerine gerilediği belirtildi. Bu azalmanın, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandığı vurgulandı.