Advertisement

Hem Çin hem de Japonya tarafından üzerinde hak iddia ettiği adaların yakınlarında Çinli gemilerin saldırılarının artmasıyla Japonya 11 yıldır ilk kez savunma bütçesini ve Sahil Güvenlik harcamalarını artırmaya hazırlanıyor.

Savunma Bakanlığı, savunma harcamalarının yüzde 0.8 artırılarak 4.68 trilyon yene, sahil güvenlik bütçesinin ise yüzde 1.9 yükseltilerek 176.5 milyar yene çıkarılacağını söyledi. Başbakan Shinzo Abe'nin Kabinesi dün Nisan'da başlayacak olan yeni mali yıla ait 92.6 trilyon yenlik bütçeyi onaylayarak, parlamentoya gönderdi.

Abe, Çinliler'in Diaoyu, Japonlar'ın ise Senkaku olarak adlandırdıkları Doğu Çin denizindeki adalarındaki kontrol ve koruma çabalarını artırıyor. Japonya'nın rekor düzeydeki borcunu servis etmekte zorlanması, Abe'nin planlarını kısıtlı fon miktarıyla sınırlıyor.

Daha fazla harcanmasının gerektiğini söyleyen Takushoku Üniversitesi'nin profesörlerinden Ikuo Kayahara, Senkaku adalarındaki olayların Japonlar'a güvende olmayabileceklerini fark ettirdiğini belirtti.