Advertisement

ABD ekonomisi savunma harcamalarında son 40 yılın en düşük seviyesine gerilenmesi ve konut alımlarının artmasıyla stokların azalması üzerine 4. çeyrekte beklenmedik bir daralma yaşadı.

Gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) yıllık bazda yüzde 0.1 oranında daralırken, hem Bloomberg anketindeki en kötümser tahminin bile gerisinde kaldı hem de 2009'un ikinci çeyreğinden bu yana en kötü performansı gösterdi. Hükümet giderlerinde yaşanan gerileme ve stoklardaki azalan artışın kombinasyonu, büyümeden yüzde 2.6 puan eksiltti.

Akaryakıt fiyatlarındaki düşüş ve gelirlerde son 4 yılın en büyük kazancının yaşanmasıyla destek bulan tüketici harcamaları Sandy Kasırgası, sert başkanlık yarışı ve Washington'da devam eden bütçe görüşmelerinin üstesinden gelerek hızlandı. Harcamalardaki artışın devamı bu yıl devreye giren bordro vergisiyle daha zor olabilir.

New York'ta bulunan Deutsche Bank Securities Inc. kıdemli ABD ekonomisti Carl Riccadonna, "4. çeyrek için olan başlık yanlış yönlendirebilir, çünkü ekonomi yeni yıla girerken şimdi görünenden daha fazla direnç gösterdi. Kesinlikle bazı büyük riskler var fakat bunun ötesine gidebilirsek ekonomi 2013 yılında hız kazanmış olacak" ifadelerini kullandı.