Advertisement

Petrol fiyatları, Fed'in bugün sona erecek olan ve teşviklerin devam edeceğini sinyallemesi muhtemel 2 günlük toplantısının sonuçları öncesinde 4 ayın üzerinde bir sürenin zirvesine yakın seyretti.

West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü yüzde 0.7'ye varan yükselişler gerçekleştirerek 17 Eylül'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken, ABD ekonomisinin 4. çeyrekte daraldığını gösteren veriler sonrası kazançlarının bir kısmını sildi. Ham petrol 3. aylık kazanca doğru ilerlerken, Nisan 2011'den bugüne en uzun kazanç periyodunu gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bloomberg News tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre Fed'in bugün sonuçlanacak toplantısında teşvik önlemlerinin devam etmesi kararı alınacak. Euro Bölgesi'ndeki ekonomik güven Ocak ayında ekonomistlerin beklentilerinden daha fazla arttı.

Londra merkezli Marex Spectron Group Ltd. stratejisti Guy Wolf, "Fed'den görünümün biraz iyileştiği itirafıyla beraber statükonun devam ettirileceği duyurusunu bekliyoruz. ABD ekonomisi açıkça görülüyor ki güçlü ama istihdam verileri Fed'in piyasadan çekilmesini gerektirecek kadar iyi değil" dedi.

WTI Mart vadelileri Londra saatiyle 13:52'de 14 cent artarak 97.71 dolara ulaşırken, gün içerisinde 98.24 doları gördü. Vadelilerin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 35 altında kaldı. Petrol bu ay genelinde genelinde yüzde 6 kazandı.