Advertisement

Çin'in başkenti Pekin en azından bir gün daha sürecek olan yüksek sis oranına hazırlanırken, yetkililer şehirde yaşayan yaklaşık 20 milyon insana dışarıya çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunarak hükümete ait araçların da kirliliğin zararlı derecede seyretmesiyle yola çıkmasını yasakladı.

Pekin'de görüş açısı bir kaç yüz metreye kadar düşerken, online satış yapan bir esnaf dün yüz maskelerine büyük bir talep olduğunu belirtti. ABD Büyükelçiliği'ne ait bir hava kirliliği ölçüm cihazı, kirliliğin son 25 günün 19'unda "tehlikeli" seviyede olduğunu gösterdi.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, ülkesinin daha az enerji tüketmenin yollarını araması gerektiğini söylerken, emisyonu azaltarak ekolojik ilerlemenin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Bloomberg'e açıklamalarda bulunan ve yalnızca soyadını veren Zhou, "Yıllardır sisin bu kadar uzun süre kaldığını görmemiştim. Bu [sokağa çıkmama] bizim için tek çözümmüş gibi görünüyor. Eskiden evde otururken temiz hava almak için pencereleri açardınız ama şimdi dışarıda hava daha kirli olduğu için bunu bile yapamıyorsunuz" dedi.