Advertisement

Birçok ekonomist ABD'nin dördüncü çeyrek GSYH'sindeki yüzde 0.1'lik düşüşün "göründüğü kadar kötü" olmadığını söylemesine rağmen finansal yorumcu ve Aftershock kitabının yazarı Robert Wiedemer tam aksini savunarak, rakamın göründüğünden daha da kötü olduğunu düşünüyor.

Tüketici fiyatlarının geçtiğimiz yıl yüzde 1.7 artmasına rağmen hükümetin GSYH verilerinde, yıllık yüzde 0.6 enflasyona göre düzeltilme yapıldığına dikkat çeken Wiedemer, GSYH'deki ufak ölçekli düşüşe bakıldığında, enflasyon rakamının büyük fark yarattığını ileri sürdü.

Rakamların hükümetin söylediğinden daha kötü olabileceğini söyleyen Wiedemer, GSYH'deki düşüşten büyük oranda hükümet harcamaları sorumlu tutulsa da, bunun yalnızca hükümetin harcamalarını hesaplama yönteminden kaynaklandığını belirtti.

Düzeltme yapılmamış rakamlarının hükümetin dördüncü çeyrekt 907 milyar dolar ile üçüncü çeyrektekinden daha fazla harcama yaptığını gösterdiğinin altını çizen Wiedemer, hükümet harcamaların hesaplanma yöntemlerinden ötürü bazı harcamaların GSYH'ye yansımadığını iddia etti.