Advertisement

ABD'nin GSYH'sinin 2012'nin son çeyreğinde yüzde 0.1 düşmesinin ardından Beyaz Saray Kongre ile anlaşmazlığa neden olan "mali uçurum" belirsizliği ve Sandy Kasırgasını mesul tuttu.

Başkanlık Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Alan Krueger, GSYH'deki 3.5 yıldır ilk kez görülen düşüşün bir kısmının "federal savunma harcamalarının, zorunlu harcama kesintileri belirsizliğinden ötürü ani bir şekilde azalmasından kaynaklandığını savundu.

Krueger, Ekim'de Doğu sahilini vuran Sandy Kasırgası'nın da ekonomik aktiviteyi yavaşlattığını söyledi.

Federal savunma harcamalarının dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 22.2 ile son 40 yılın en büyük düşüşünü kaydettiğini belirten Krueger, ekonomik göstergelerin ekonominin bu olumsuz faktörlere rağmen dördüncü çeyrekte toparlanmasına devam ettiğini savunarak yüzde 1 büyüyen sanayi üretimi verisine dikkat çekti.

ABD'nin dördüncü çeyrek GSYH'sinin Kongre'nin ekonomiye zarar verecek hamlelerden kaçınması gerektiğine yönelik bir hatırlatma mahiyetinde olduğu savunan Krueger, "Yönetim Kongre'yi, kazanç ve harcamaları dengeleyecek ve zorunlu harcama kesintilerinin yerini tutacak, sorumlu bir şekilde sürdürülebilir bir federal bütçeye  yönelmeye çağırıyor" dedi.