Advertisement

ABD ekonomisinin son çeyrekte beklenmedik şekilde küçülmesi, Japon oyun konsolleri üreticisi Nintendo Co.'nun zarar tahmininde bulunması ve Japonya'nın sanayi üretiminin beklentinin altında kalmasının ardından Asya Borsaları 17 ayın zirvesinden gevşedi, yen değerlendi, won zayıfladı ve Asya'daki tahvil riskleri de arttı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 düşerek 3. ayındaki kazançlarını azalttı. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.5; Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.1 geriledi. Güney Kore wonu, hükümetin işlemlere vergi koymayı düşünmesiyle tüm önemli para birimleri karşısında değer kaybetti; yen ise dolar karşısında Haziran 2010'dan bu yana kaydettiği en düşük seviyesinden geri sıçradı.

Japonya'da üretim geçtiğimiz ay yüzde 2.5 artarken, ABD'nin de gayrisafi yurtiçi hasılası 2012'nin son çeyreğinde yüzde 0.1 oranda daralarak 2009'dan bu yana en kötü performansına işaret etti. Fed'in dün aylık 85 milyar dolarlık varlık alım programını devam ettireceğini söylemesinin ardından ABD'de yarın açıklanacak istihdam verisinin Ocak'ta artışa işaret etmesi bekleniyor.

ABD'nin GSYH rakamının kötü sürpriz yaptığını belirten First NZ Capital Ltd.'ın stratejisti Chris Green, piyasa hızında bir miktar baskı olduğunu, bunun da ihtiyatlılığı ortaya çıkardığını söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi geçtiğimiz yılki yüzde 14'lük kazancını genişleterek bu yılın ilk ayında yüzde 2.8 yükseldi. Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi bugün yüzde 0.2 kayıpla 2003'ten bu yana en uzun süreli olan 10 gündür devam eden kazanç dönemini sonlandırdı. Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.4  düşerek Ekim'den bu yana en kötü aylık kaybını kaydetti; Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi ise yüzde 0.5 düştü.