Advertisement

Çin'deki hisselerin çoğu, değerlemelerin 10 ayın zirvesinde seyretmesine ilişkin endişeler üzerine imar ve sağlık sektörü hisselerinin öncülüğünde değer kaybetti. Maden ve kamu hizmeti şirketleri değerlendi.

Gemdale Corp. ve Poly Real Estate Co., Pekin'in Çin kabinesine emlak vergisi planı sunduğu spekülasyonu üzerine yüzde 4'ten fazla değer kaybetti. Teknik göstergelerin hisselerin aşırı alım gördüğüne işaret etmesi üzerine sağlık hisseleri CSI 300 Endeksi'ndeki düşüşe öncülük etti. Jiangxi Copper Co., maden şirketlerindeki kazançları devam ettirerek 8 ayın zirvesine tırmanırken, SDIC Power Holdings Co. kamu hizmeti hisselerini yukarı taşıdı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 kazançla 2,384.93 puana çıktı. Endekste değer kazanan her 2 hisseye karşılık 3 hisse değer kaybetti. Endeks dün 30 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesinden kapandı. CSI 300 Endeksi yüzde 0.1'in altında kayıpla 2,687.98 puana gerilerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1 düştü. Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.3 aşağıda kapandı.

Bazı yatırımcıların büyük rallinin ardından piyasanın düzeltmeye gideceğinden endişe ederek zayıf temellere ve kazançlara sahip olan hisselerde satışa geçtiklerini söyleyen Zheshang Securities Co.'nun stratejistlerinden Wang Weijun, ancak makro ekonomik sorunlar olmadığından yukarı yönlü trendin hâlen devam ettiğini belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi 3 Aralık'ta kaydettiği 3 yılın en düşüğünden yüzde 22 yükselerek boğa piyasasına girdi. Endeks, açıklanmış kârların 13.1 katından işlem görerek, 13 Mart'tan bu yana en yüksek değerlemesine işaret etti. Ancak bu rakam hâlen 7 yılın ortalaması olan 21.4 katsayısının altında seyrediyor.