Advertisement

Amerikan ekonomisinin dördüncü çeyrekte beklenmedik küçülmesi ve China Shipping Development Co.'dan Macronix International Co.'ya kadar birçok şirketin bilanço rakamlarının yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmasının ardından gelişen piyasalar endeksi 2. gününde de düştü.

Kuru yük gemisi ve petrol tankeri operatörü China Shipping Development, 2012'de net gelirinde yüzde 90'ın üzerinde düşüş beklediğini söylemesi üzerine son 2 ayın en sert düşüşünü kaydetti. Tayvanlı entegre akım üreticisi Macronix, 4. çeyrekte zarar açıklaması sonrasında 3 ayın en büyük kaybına işaret etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 1,065.05 puana geriledi. Endeks Ocak'ta yüzde 0.9 yükselerek 3. ayını da artıda tamamlamaya yöneldi. ABD'nin GSYH'si 2012'nin son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 0.1 küçülerek 2009'dan bu yana en kötü büyüme rakamını açıkladı. Gelişen piyasalar endeksine kote olan 70 şirketin 59'u analistlerin beklentilerinin altında kazanç açıkladı.

GSYH verisinin ABD'nin ekonomik toparlanmasındaki kırılganlığın devam ettiğini gösterdiğini belirten Maybank Kim Eng Securities Pcl'nin yatırım stratejistlerinden Pongrat Ratanatavanananda, bazı yatırımcıların, kazanç rakamları kötü gelen şirketlerin hisselerinde satışa geçecerek kâr realizasonuna gideceğini söyledi.