Advertisement

BÜYÜKEKŞİ: İHRACATA DAYALI YATIRIMLARDA DÜŞÜK KREDİ MALİYETİ OLMALI

İhracat rakamlarının açıklanacağı Afyon’da gazetecilerle biraraya gelen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracata dayalı yatırımlarda kullanılan kredilerin karşılık oranlarının düşürülmesi ve kredi büyümesinde belirlenen limit %15’in bunun dışında tutulması gerektiğini belirtti.

'‘İHRACATA POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI’'

TİM Başkanı Büyükekşi "İhracata dayalı üretim için pozitif ayrımcılık yapılmalı. Sürdürülebilir büyüme için ihracat odaklı büyüme desteklenmeli. İhracata dayalı yatırımlar için daha düşük kredi maliyeti olmalı.İhracata dayalı yatırımlarda kullanılan kredilerin karşılık oranları azaltılmalı. Yüzde 15 kredi büyümesini bu kapsamın dışında tutulmalı. Bu konu üzerinde gerek Katılım Bankaları Birliği gerek ise Bankalar Birliği ile 2 ile 3 aydır bir çalışma hazırlıyoruz ve çalışmamızın sonucunu ekonomi yönetimine sunacağız. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) banka sigorta muamele vergisinin (BSMV) alınmaması konusunda çalışma yapıyor’’ dedi.

TİM İNOVASYON STRATEJİ BELGESİ HAZIRLIYOR

Mehmet Büyükekşi "Yaptığı işten kar edemeyen şirketler farklı sektörlere kayıyor. O zaman bu sektörleri daha cazip hale getirmeliyiz.Katma değeri artırmak için AR-GE ve inovasyona konusuna ağırlık vermeliyiz. TİM olarak inovasyon strateji belgesi hazırlıyoruz.Örneğin İstanbul’un tasarım başkenti olması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa çalışma başlattık.2016 yılında neden İstanbul tasarım başkenti olmasın?" dedi.

"AB ÜLKELERİNE İHRACAT AÇIĞIMIZI ALTERNATİF PAZARLAR KAPATTI’’

2012 yılına Avrupa Birliği’nde süregelen krizin damgasını vurduğunu hatırlatan Başkan Büyükekşi bu pazarlardaki ihracat kaybını Afrika ve Ortadoğu gibi alternatif pazarlarla telafi ettiklerini hatırlattı.AB ülkelerine 2012’de yapılan ihracatın 58milyar $ olduğunu söyleyen Büyükekşi bu rakamın 2011 yılında 61 milyar olduğunu belirtti.2012 yılı toplam ihracatın 151 milyar dolar olduğunu hatırlatan TİM Başkanı , AB ülkelerine ihracat kaybı yaşanmasaydı toplam ihracatın 155,9 milyar dolara ulaşmış olabileceğini söyledi.Büyükekşi, dört milyar dolarlık açığı ise alternatif pazarlarla kapamayı başardıklarını dile getirdi.

"KUR SAVAŞLARI BAŞLIYOR’’

Mehmet Büyükekşi kur savaşlarının başladığına da dikkat çekti. Büyükekşi "Japon hükumeti, enflasyonu %2’lere çıkarmak için harcamaları artırma kararı aldı. Japonya para değerini düşürerek bir anlamda ihracatını da artırmış olacak.Bu da G.Kore gibi devletleri olumsuz etkileyecek.Kur savaşlarının başlaması yakındır.Makina alımını önceden Almanya’dan yapan birçok firma artık rotasını Japonya’ya çevirdi.Bu gelişmeler Japonya’nın ihracatına olumlu yansıyacak’’ şeklinde sözlerini noktaladı.

Hande Berktan
hberktan @bloomberght.com