Advertisement

Goodyear Tire&Rubber Co., Avrupa'daki işgücü piyasasındaki anlaşmazlıklar ve düşen otomobil talepleri üzerine Fransa'daki ana fabrikasını kapatma ve %39 istihdam kesintisi kararı aldı.

ABD'nin en büyük lastik üreticisi Goodyear, Fransa'nın kuzeyindeki Amiens'te yer alan ve 1,173 kişilik istihdam sağlayan fabrikasını kapatacağını açıkladı. Şirketin sözcüsü Mathilde Davadant, Fransa genelinde yaklaşık 3,000 kişiye istihdam sağladığını belirterek, fabrikanın kapanma tarihinin henüz belli olmadığını aktardı.

İşçi temsilcileriyle 5 yıldr devam eden müzakerelerin bir sonuç vermemiş olmasından ötürü hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getiren Goodyear'ın Fransa'daki başkanı Henry Dumortier, fabrikayı kapatmaktan başka seçeneklerinin kalmadığını söyledi.

Avrupa'da borç krizinden kaynaklanan ekonomik daralma, kıtadaki otomobil ve kamyon satışlarını 20 yılın en düşüğüne geriletti. Ford Motor Co. zarar tahminlerini yükseltirken, İtalyan otomobil üreticisi Fiat SpA otomotiv sektöründeki düşüşün bu yıl da devam edeceğini öngörmesinin ardından dün elindeki nakit miktarını korumak için 2012'ye ait temettü planından vazgeçtiğini açıkladı.