Advertisement

ABD endeks vadelileri yatırımcıların şirket kâr verileri ve işsizlik başvuruları rakamlarını beklemesiyle çok değişmeyerek Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin 1989'dan bu yana en büyük Ocak rallisi için yoluna devam edebileceği sinyalini verdi.

Facebook Inc., kârının 4. çeyrekte yüzde 79 düştüğünü açıklamasının ardından yüzde 5.7 değer kaybetti. Electronic Arts (EA), çeyrek dönemlik satış beklentilerinin analistlerin tahminlerinin altında kalmasıyla yüzde 2.5 geriledi. Qualcomm Inc. beklentilerin üzerinde 2. çeyrek satışı ve kârı tahmin etmesiyle yüzde 6.1 yükseldi.

S&P 500 Mart ayı vadelileri Londra saatiyle 11:36'da yüzde 0.2 gerileyerek 1,492.4 puana düştü. Dow Jones vadelileri ise 19 puanlık kayıpla 13,819 puana geriledi. ABD gösterge endeksleri dün ekonominin beklenmedik bir şekilde daraldığını gösteren verilerle 5 yılın zirvesinden geriledi.

Edinburgh merkezli Martin Currie Investment Management Ltd. ABD hisseleri direktörü Tom Walker, "Piyasa düz bir çizgide gidebilmesi için çok fazla belirsizlik var, o yüzden sanıyorum ki bir çekilme sağlıklı olacaktır. Kârlar yakın vade beklentilerini aştı fakat bu beklentiler geçtiğimiz yılın sonuna doğru gayet aşağı inmişti. Bugünün istihdam verileri geriye bakıyor, fakat yine de reel ekonomiye yönelik bir veri. 300,000 seviyesinin altında kaldığı sürece bence pozitif olarak algılanabilir" ifadelerini kullandı.

Colgate-Palmolive Co. ve Mastercard Inc. bugün S&P 500'de veri açıklayacak 38 şirketin arasında bulunuyor. Şu ana kadar kâr açıklayan 204 şirketin yaklaşık olarak yüzde 75'i kâr beklentilerini aşarken, yüzde 67'si satış beklentilerinin üzerine çıktı.