Advertisement

ABD hazine tahvilleri ekonomistlerin, öncü işsizlik başvurularının yükseldiğini göstermesini beklediği raporların açıklanmasından önce en güvenli varlıklara talebin artacağı söylentisiyle yükselişini ikinci güne taşıdı.

İki yıl vadeli hazine tahvil faizleri dün Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde ABD ekonomisinin geçtiğimiz yılın 4. çeyreğinde daraldığının görülmesi üzerine bu haftanın en düşük seviyesine geriledi. Fed'in Aralık ayı toplantı tutanakları, politika yapıcıların 2013 yılında tahvil alımlarını sonlandırabileceğini söylediğini gösterdi. Hazine tahvilleri buna rağmen son iki yılın en büyük aylık düşüşüne doğru ilerlerken, 10 yıllık tahvil faizleri dün 9 ayın zirvesine çıktı.

Londra'da bulunan Bank of Montreal idari direktörü Craig Collins, "İnsanlar kendilerini biraz daha şahin bir Fed'e hazırlıyorlardı. Elimize dün geçen ise Fed'in ekonomide aşağı yönlü riskler olduğunu görmeye devam ettiğini gösterdi. Biraz daha yumuşak kaldılar ve piyasa o yüzden tekrar bir sıçrama yaptı" dedi.

10 yıllık gösterge tahvil faiz oranı 2 bazu puan gerileyerek New York saatiyle 07:04'te yüzde 1.98'e indi. İki yıllık tahvil faizleri yüzde 0.27 olurken, gün içerisinde yüzde 0.26'yı görerek 25 Ocak'tan bu yana en düşük seviyeye gerilemişti.

Bloomberg News tarafından bugün açıklanacak işsizlik başvurusu verileri öncesi yapılan ankete göre, başvurular geçtiğimiz hafta 21,000 yükselerek 351,000'e çıktı.