Advertisement

ABD'nin en büyük ikinci ödeme şebekesi MasterCard Inc., tüketicilerin daha fazla harcama yapmasıyla analistlerin beklentilerinin üzerinde 4. çeyrek kârı açıkladı.

New York merkezli şirketten yapılan açıklamaya göre net gelir genelde 605 milyon dolara ve hisse başına 4.86 dolara yükselirken, bir yıl önce bu rakam genelde 514 milyon dolar ve hisse başına 4.03 dolar olarak gerçekleşmişti. Bloomberg anketine katılan 33 analistin tahmin ortalaması hisse başına gelirin 4.80 dolar olacağı yönündeydi.

MasterCard CEO'su Ajay Banga, elektronik ödeme sistemlerinde daha fazla pay almak isteyerek rekabet ettiği şirketler olan Visa Inc. ve Şanghay merkezli China UnionPay'i geride bırakıyor. Banga, Myanmar, Gana, Nijerya ve Angola gibi gelişen ülkeleri büyümek için kendine hedef seçmiş durumda.

Banga yaptığı bir açıklamada "ABD'de kredi işinde son zamanlardaki zaferlerimizle büyüme sağlıyoruz, dünya genelinde mobil inisiyatiflerde ivme tecrübe etmeye devam ediyoruz ve Brezilya ve Afrika gibi gelişen piyasalarda önemli işleri garanti altına alıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ekonominin yaklaşık olarak yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamaları 2012 yılının ilk 3 ayı boyunca yüzde 2.2 genişledi. MasterCard bu çeyrekte yüzde 8.8 ilerleyerek, 70 firmanın bulunduğu Standard & Poor's 500 Bilgi Teknoloji endeksindeki yüzde 6.2'lik düşüşün üstesinde gelmiş oldu.