Advertisement

ABD'de işsizlik sigortası başvuruları geçtiğimiz hafta beklentilerin üzerinde bir yükseliş gösterirken, neredeyse daha önceki iki haftanın düşüşünü silerek yıl başlangıcında rakamları uyarlamanın zorluğunu yansıtmış oldu.

Öncü işsizlik başvuruları 26 Ocak'ta biten hafta itibariyle 38,000 artarak 368,000'e çıkmış oldu ve 10 Kasım'dan bu yana en büyük yükselişi gerçekleştirdi. Bloomberg anketine görüş bildiren ekonomistler, bu rakamın 350,000 civarında olacağını tahmin ediyorlardı. Geçtiğimiz hafta yaşanan yükseliş aynı zamanda bir önceki iki hafta yaşanan 45,000'lik gerilemeyi takip etti.

Pennsylvania'da bulunan Moody's Analytics Inc. kıdemli ekonomisti Ryan Sweet, geçtiğimiz hafta yaşanan bu yükselişin "Herhangi bir kırmızı bayrak çektirmemesi" gerektiğini söyleyerek bu yükselişin bir çoğunun mevsimsel dalgalanmalarla ilgili olduğunu dile getirdi. Sweet, "İstihdam piyasasının kötüleştiği izlenimini vermiyor. Aslında diğer verilerin bazıları istihdam piyasasının güçlü durduğu izlenimini veriyor" dedi.

Yarın açıklanacak bazı rakamlar ise işverenlerin Ocak ayında bir önceki ayla hemen hemen aynı oranda istihdam yarattığını gösterebilir. 2012 yılı sonunda gerçekleşen daha hızlı tüketici harcamaları ve firmalar tarafından yeni ekipmana yapılan yatırımlar ise işverenlerin, Washington'daki bütçe tartışmalardan öteye bakıyor olabildiklerini gösteriyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Ocak 2013 Perşembe, 16:03 Misafir qe sonsuz a başlasınlar belki o zaman işsizlik azalır ha ha ha