Advertisement

ABD'de ekonominin yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamaları, gelirlerin son 8 yılın en büyük yükselişini gerçekleştirmesiyle Aralık ayında tırmanış gerçekleştirdi ve yılın sonuna doğru ekonomik toparlanmaya katkıda bulunduğunu gösterdi.

Hanehalkı harcamaları bir önceki ay yüzde 0.4 yükselirken, Aralık ayında yüzde 0.2 yükseliş gösterdi. Bloomberg anketine katılan 72 ekonomistin tahmin medyanı ise yüzde 0.3'lük bir artış olacağı yönünde gerçekleşti. Gelirler yüzde 2.6 büyürken, tasarruf oranını 3 yıldan daha fazla bir sürenin üzerine çıkardı.

Düşük akaryakıt oranları, istihdamdaki artış, tatil sezonu indirimleri ve erken temettü ödemeleri ABD'lilerin geçtiğimiz çeyrekte harcamayı hızlandırmasında etkili faktörler olurken, savunma harcamalarındaki kesinti ve yavaş stoklama ekonominin yıllık bazda yüzde 0.1 daralmasına sebep oldu.

Stamford'da bulunan RBS Securities ekonomisti Guy Berger, "Tüketiciler yılı biraz güçlü bir ruh haliyle kapattılar. Talepte gözle görülür bir direnç var, ama karşı yönlü rüzgarlardan dolayı bu çeyrek harcama adına çok iyi görünmüyor" dedi.

Bugün açıklanan bir başka raporda ise işsizlik başvurularının geçtiğimiz hafta beklentilerin üzerinde yükseldiği görüldü. 26 Ocak itibariyle sona eren haftada işsizlik başvuruları 38,000 artarak 368,000'e yükseldi.