Advertisement

(19:21'de güncellendi)

ABD hisseleri, hayal kırıcı kâr verileri ve işsizlik başvurularında yaşanan artışın, beklentilerin üzerinde gerçekleşen kişisel gelir verilerine baskın gelmesiyle düştü.

United Parcel Service (UPS) Inc. zayıf küresel ekonomiden dolayı paket teslimatlarının azalması üzerine yıl genelinde kârının beklentilerin altında kalacağı tahminini yapması üzerine yüzde 2 kaybetti. Dow Chemical Co., satışların Avrupa'da düşmesi sonucu gelirinin beklentilerin altında kalması üzerine yüzde 5.5 geriledi. Facebook, yüksek harcamalarından dolayı kârının düştüğünü açıklamasıyla yüzde 3 geriledi.

S&P 500 Endeksi New York saatiyle 11:33'te yüzde 0.3 düşerek 1,497.25 puan oldu. ABD gösterge endeksleri dün ekonominin 4. çeyrekte daraldığını gösteren veriler üzerine 5 yılın zirvesinden inişe geçtiler. Dow Jones 34.25 puan yükselerek 13,876.17 puana çıktı. S&P 500'de işlem hacmi bu raporun yazıldığı sırada 30 günlük ortalamanın yüzde 2.7 üzerinde gerçekleşti.

Philadelphia'da bulunan Penn Capital araştırma direktörü Eric Green, "Piyasa bir nefes alma molası verecektir, o yüzden ekonomiye dair haberler beklentilerin çok üzerinde veya altında olmadığı sürece aşağı doğru işlem gerçekleştiren bir piyasa göze çarpacaktır. Karışık veriler potansiyel olarak biraz kâr alımı yapılabileceği ihtimalini doğuruyor" dedi.

ABD'de ekonominin yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamaları, gelirlerin son 8 yılın en büyük yükselişini gerçekleştirmesiyle Aralık ayında tırmanış gerçekleştirdi. Hanehalkı harcamaları bir önceki ay yüzde 0.4 yükselirken, Aralık ayında yüzde 0.2 yükseliş gösterdi. Bloomberg anketine katılan 72 ekonomistin tahmin medyanı ise yüzde 0.3'lük bir artış olacağı yönünde gerçekleşti.

(19:21'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Ocak 2013 Perşembe, 16:54 Misafir bu euro kepazeliğine kim son verecek?