Advertisement

Euro, Almanya'dan gelen bir raporun perakende satışların beklenenden fazla düştüğünü göstererek para birimine olan talebi düşürmesinin ardından dolar karşısında Kasım 2011'den bu yana tırmandığı en yüksek seviyeden düşşe geçti.

Avrupa'nın para birimi, verilerin euronun son zamandaki yükselişinin bölgedeki ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği sinyalini vermesi üzerine yen karşısında son 3 günün ilk düşüşünü yaşadı. Dolar endeksi ise ABD'de işsizlik başvurularının beklenenden daha fazla yükseldiğini gösteren veriler üzerine üst üste 2. aylık düşüşünü kaybetmeye doğru yol aldı. Güney Afrika randı değer kazandı.

Connecticut'ta bulunan Faros Trading LLC araştırma direktörü Dan Dorrow, "Alman perakende satış verilerinin zayıf olduğu yönünde bir şüphe yok. Eğer Alman yerel talebinin çevre ekonomilerde toparlanma sağlayabilecek bir motor olduğunu düşünüyorsanız bu, onun aksine bir durumdur. Euronun biraz gerilemesinde bu temel bir nedendir" ifadelerini kullandı.

Euro, New York saatiyle 09:06'da 1.3563 dolardan işlem görürken, gün içerisinde yüzde 0.2'ye varan düşüşlerle 1.3541 dolara gerilemişti. Dün 1.3587 dolara yükselen euro, 18 Kasım 2011'den bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı. Avrupa'nın ortak para birimi yen karşısında dün Mayıs 2010'dan bu yana en yüksek seviye olan 123.86 yene yükselirken bugün çok değişmeyerek 123.47 yen seviyelerinde seyretti. Dolar ise 91.04 yen civarında kaldı.