Advertisement

Avrupa hisseleri, AstraZeneca Plc ve Banco Santander SA gibi bir çok firmanın kâr verileri sonrası düşüşe geçmesiyle Temmuz ayından bu yana gerçekleştirdiği en büyük aylık kazancı azaltarak gerilemesini 2. güne taşıdı.

İlaç üreticisi AstraZeneca kâr ve satışlarının bu yıl düşeceğini tahmin ettiğini açıklamasıyla yüzde 2.9 değer kaybetti. Santander ve Royal Dutch Shell Group Plc'nin 4. çeyrek kârının analistlerin tahminlerinin altında kalması üzerine en az yüzde 3 kayıp yaşadılar.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 16:30'da yüzde 0.2 gerileyerek 287.98 puana düşerken, yükselen her 2 hisse başına 3 hisse düştü. Gösterge endeksi buna rağmen Ocak ayında yüzde 3 ilerleyerek hem 8. kazanç ayına girmiş oldu hem de 1997 yılından bu yana en uzun kazanç periyodunu gerçekleştirdi.

Threadneedle Asset Management multi-hisse dağıtım direktörü Toby Nangle, "Geçtiğimiz 6 ay boyunca hisselerin büyük oranda tekrardan notlanmasına şahit olduk ama kârların gücünü göremedik. Kârlar şimdi çok kritik olacak. Şu ana kadar para ödediğimiz şeylerden karşılığını almaya ihtiyacımız var" dedi.