Advertisement

Pekin hükümetinin geçtiğimiz ay emlak piyasasını kontrol altına alacak yeni önlemler uygulamaya koymamasıyla imar şirketlerin iyimserleşmesi üzerine Çin'de yeni konut satışları Ocak'ta yüzde 1 arttı ve son 2 yılın en büyük sıçramasına işaret etti.

Çin'in en büyük emlak sitesinin sahibi SouFun Holdings Ltd., fiyatların Ocak'ta  metrekare başına 9,812 yuana çıkarak  8. ayında da artışa işaret ettiğini açıkladı. SouFun'ın verileri 100 şehiri kapsıyor.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın Aralık'ta bu yıl daha büyük ev arayanların talebini destekleyeceğini söylemesinin ardından imar şirketleri piyasaya daha fazla konut arzında bulundu. China Securities Journal bugün Çin'in zamanlamanın olgunlaşmamasından ötürü emlak vergisi denemelerini erteleyebileceğini yazdı.

İmarcıların çoğunun kısa vadede yeni bir kontrol beklemediğine dikkat çeken Industrial Securities'in emlak analistlerinden Zhao Zhenyi, "Oldukça iyimser görünüyorlar" dedi.

Çin'in satış hacmi bakımından en büyük imar şirketi Evergrande Real Estate Group Ltd. geçtiğimiz ay 2013'te 100 milyar yuan ile 2012'dekinin yüzde 25 üzerinde satış hedeflediklerini söylemişti.

SouFun'un açıklamasına göre konut fiyatları geçtiğimiz ay yıllık bazda da yüzde 1.2 arttı.