Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in resmi istatistik kurumu imalat PMI endeksinin Ocak'ta 50.4 puana gerilediğini açıkladı. Ancak 50 puanın üzerindeki rakamın genişlemeye işaret etmesi, artan enflasyon endişelerinin etkisiyle ülkenin daha fazla teşvik ekleme konusundaki isteksizliğini destekledi.

Daha az şirketi kapsayan HSBC Çin İmalat PMI Endeksi ise 52.3 puandan 2 yılın zirvesine işaret etmişti.

Girdi fiyatları göstergesinin 17 ayın zirvesine tırmanmasıyla, Çinli yetkililer yatırım projelerinin onaylarını hızlandırma ve geçtiğimiz 2 kez faiz indirme dışında daha fazla teşvik uygulama konusunda isteksiz davranıyor. Bugünkü rakamlar, ihracat siparişlerinin azaldığına işaret ederek, küresel talebin gücüne ilişkin endişelere dikkat çekti.

Çin ve Japonya hariç Asya'daki ülkelerin çoğunun daha nötr bir politika duruşuna doğru kaydığını belirten Mirae Asset Securities Ltd.'ın baş Çin ekonomisti Yoj Yang, yılın ikinci arısında büyüme hızının politika tarafındaki desteğini kaybedeceğini ve küresel toparlanma ve özel sektörden güç bulmaya çalışacağını söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün Tokyo saati ile 12:32'de yüzde 0.2 aşağıda seyretti; Şanghay Bileşik Endeksi ise büyük bir değişiklik kaydetmedi.