Advertisement

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin enflasyon getirecek gevşek para politikaları uygulamaya istekli bir Japonya Merkez Bankası başkanı seçmeye yakın olduğu spekülasyonu yen, dolar ve euro karşısında 2.5 yılın en düşük düzeyine geriledi.

Yen, Japonya'da işsizlik oranının yükselmesi ve hanehalkı harcamalarının azalmasının büyümeyi destekleme ihtiyacını artırması üzerine yen, dolar karşısında 92 düzeyinin altına geriledi. Euro, bölgede imalatın ilerleme kaydettiğine işaret edeceği tahmin edilen verinin öncesinde dolar karşısında 14 ayın zirvesine tırmandı. Avustralya doları, ülkenin en büyük ticaret ortağı Çin'de fabrika üretiminin beklentinin altında hızlanması üzerine değer kaybetti.

Japonya'dan gelen tüm verilerin zayıflamaya ve ülkeyi defalsyon çıkarmak için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğine işaret ettiğini belirten IG Markets Ltd.'ın piyasa stratejistlerinden Stan Shamu, BOJ'un başına çok agresif birinin getirilmesinin gerektiğini söyledi.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.5 değer kaybederek 92.20 düzeyine geriledi. Japon yeni daha erken saatlerde 92.27 düzeyinden Haziran 2010'dan bu yana en düşüğüne işaret etmişti. Yen, euro karşısında da 125.72'den Mayıs 2010'dan bu yana en düşük düzeyini kaydetti.

Japon yeni, dolar karşısında son 5 günde yüzde 1.4 değerlenerek 12. haftasını da ekside tamamladı ve 1971'den bu yana en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti.

Euro, dolar karşısında 1.3633 düzeyinden Kasım 2011'den bu yana en güçlü seviyesini kaydetmesinin ardından dünkü seviyesinin yüzde 0.3 üzerinde 1.3623'ten işlem gördü. Euro dün dolar karşısında Mayıs 2003'ten bu yana en uzun süreli aylık kazanç dönemine işaret etti.