Advertisement

Hong Kong hisse senetleri, perakende satışların beklenenden daha fazla artması ve Çin'de imalat sanayinin genişlediğini gösteren veri sonrası kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı.

China Resources Power Holdings Co., daha fazla fabrika üretiminin daha fazla elektrik enerjisi gerektireceği beklentisi ile yüzde 3.5 sıçradı. Luk Fook Holdings International Ltd., Hong Kong'da perakende satışların Aralık ayında yüzde 8.8 arttığını gösteren veri sonrası yüzde 2.2 değer kazandı. Çin'in Hong Kong Borsasına kote en büyük gayrımenkul geliştirme şirketi China Overseas Land & Investment Ltd., Çin'de konut fiyatlarının son iki yılın en hızlı artışını göstermesinin, hükümetin ilave emlak piyasası kısıtlamalarına gitmesine neden olacağı endişeleri ile yüzde 2.3 geriledi.

Hang Seng Endeksi gün içinde yüzde 0.7 kadar düştükten sonra bir miktar toparlandı ve yerel saati ile 15:14'te yüzde 0.2 düşüşle 23,673.33 puana geldi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi, Çin'de resmi satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) ekonomistlerin tahminlerinden daha az genişlemesinin ardından yüzde 1.2 düştükten sonra kayıplarını geri aldı ve yüzde 0.3 yükselerek 12,163.22 puana geldi. resmi PMI verisi, HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in açıkladığı ve imalat sanayinin hızlanacağını işaret eden veriyi dengeledi.

Şanghay'da Central China Securities Co. stratejisti Li Jun, "Hisse senetleri, resmi PMI verisinin beklenenden kötü çıkmasının ardından aşağı hareket etti, ancak yatırımcıların bunun mevsimsel bir durum olabileceğini düşünmelerinin ardından bir miktar toparlandı," dedi ve "HSBC'nin PMI beklenenden daha iyi çıktığı zaman, endişe ortadan kalkmıştı. Bu nedenle hisse senetleri tekrar yükseldi. Ancak uzun vadede, hisse senedi piyasasının bu rallisini sürdürmesi daha zor olacak. Zira zaten çok yükselmiş durumda ve nedenlerin büyük bölümü fiyatlara yansıdı" değerlendirmesinde bulundu.