Advertisement

Bakır fiyatları, Çin'de imalat sanayinin dördüncü ay üst üste genişlediğini gösteren verinin, dünyanın en büyük bakır kullanıcısında talebin güçleneceği beklentisini artırması sonrası yükseldi. Bakır böylece, son dört haftanın en büyük haftalık çıkışını göstermeye yönlendi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.7 yükselerek ton başına 8,225.50 dolara kadar çıktıktan sonra, Şanghay saati ile 15:08'de 8,223.25 dolara geldi. Bakır bu haftayı yüzde 2.4 kazançla geçmeye yönlendi. Bu, 4 Ocak'ta biten haftadan bu yana en hızlı çıkışı işaret ediyor. Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında yüzde 0.2 artarak pound başına 3.741 dolara geldi.

Çin'de Ulusal İstatistik Ofisi ve Çin Lojistik ve Satınalma Federasyonu'nun, anket yapılan şirket sayısını üçe katlayarak 3,000'e çıkardıklarını kaydetmeleri ile birlikte, açıkladığı veriye göre, satınalma yöneticileri endeksi Ocak ayında 50.4 oldu. Aralık ayında 50.6 çıkan bu verinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, 51 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması sektörde genişlemeyi işaret ediyor. HSBC Holdings Plc ve Markit Economic'in açıkladığı imalat sanayi PMI verisi 52.3 ile son iki yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti.

Hangzhou'da Yongan Futures Co. analisti Wu Jianjian, "Veri çok da kötü değil," dedi ve "Göreceli yukarı piyasa beklentisi bakırı yukarı trendde tutuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bakır traderları, ABD ekonomisinin sıçrama yapacağı ve aynı zamanda, Çin ekonomisindeki toparlanmanın ivme kazanmakta olduğu şeklindeki iyimserlikle, son 15 ayın en güçlü yükseliş beklentisini işaret etti. Bloomberg'in anketine katılan 25 analist bakır fiyatlarının gelecek hafta yükseliş göstermesini beklerken, beş analist düşüş olacağı görüşünde. Böylelikle yükseliş bekleyenlerin düşüş bekleyenlere oranı 14 Ekim 2011'den bu yana en yüksek düzeyine çıkmış oldu.
 
Çin'in en büyük gayrımenkul internet sitesi sahibi SouFun Holdings Ltd.'nin 100 kentte yüürüttüğü anketin sonuçlarına göre, ülkede birinci el konut fiyatları Ocak ayında yüzde 1 yükseldi ve son iki yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Mayıs vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.1 düşerek ton başına 59,660 yuandan (9,581 dolar) kapandı. LME'de, aluminyum ve nikel değer kazanırken, çinko düştü. Kurşun ve kalay fazla değişmedi.