Advertisement

Arjantin, İngiltere'nin Falkland Adaları hükümetiyle gelecek hafta Londra'da görüşülmesi davetini geri çevirdi.

Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman, "Uluslararası toplum, bu konuda üçüncü bir tarafı tanımıyor. Bu konu Londra ile Buenos Aires arasında bir sorundur" açıklamasında bulunarak, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın görüşme talebini reddetti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise aldığı yanıtı değerlendirdiğini belirtti. Arjantin Dışişleri Bakanı Timerman'ın 4-6 Şubat tarihlerinde Londra'da temaslarda bulunması ve İngiliz mevkidaşı William Hague ile görüşmesi bekleniyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Hague'in bu ziyarette Timerman ile Falkland Adaları sorununu da görüşmek istediği ve adalar hükümetinden yetkilileri de bu görüşmelere çağırdığı kaydedilmişti.

İngiltere ile Arjantin arasında yıllardır tartışmalara neden olan Falkland Adaları'nın siyasi durumuyla ilgili gelecek ay referandum yapılacak. 10-11 Mart tarihlerinde yapılması planlanan referandumla Falkland Adaları sakinlerine, "Adaların, Birleşik Krallık'ın deniz aşırı toprağı olarak kalmasını isteyip istemedikleri" sorulacak.

Arjantin'in, 1833'den bu yana İngiltere'nin kontrolünde olan Falkland Adaları'nı 1982'de işgal etmesi iki ülke arasında savaşa yol açmıştı. 74 gün süren savaş sonrasında ateşkes ilan edilmiş ve İngiltere adalarda kontrolü yeniden ele geçirmişti.

Arjantin, 19'uncu yüzyıldan beri egemenliği tartışma konusu olan adaların statüsüyle ilgili İngiltere'yi müzakereye ikna etmeye çalışıyor. Atlas Okyanusu'nun güneyindeki adalarda halkın çoğunluğu İngiliz egemenliğinde kalmak istiyor ve adalarda hala bin İngiliz askeri bulunuyor.