Advertisement

ABD endeks vadelileri, yatırımcıların ABD'de işverenler tarafından Ağustos'tan bu yana en çok işçi alımı yaptıklarını göstermesi muhtemel verileri beklemesiyle yükselerek Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin 1997 yılından bu yana gerçekleştirdiği en iyi yıl başlangıcını ilerletebileceği sinyalini verdi.

Pfizer Inc., hayvan sağlığı ürünleri Zoetis Inc.'in kamuya arzından 2.24 milyar dolar yaratması üzerine yüzde 0.9 değer kazandı. Bank of America Corp. ve Citigroup Inc. yüzde 0.8 yükseldi. Wynn Resorts Ltd. 4. çeyrek kârının analistlerin tahminlerinin altında kaldığını açıklamasının ardından hareketlilik yaşayabilir.

S&P 500 Mart ayı vadelileri Londra saatiyle 10:44'te yüzde 0.4 ilerleyerek 1,498.8 puana çıktı. Dow Jones vadelileri 67 puanlık artışla 13,864 puan oldu. S&P 500 Endeksi geçtiğimiz ay yasa yapıcıların bütçe görüşmelerinde bir anlaşmaya varmasının ardından yüzde 5'lik bir ralli gerçekleştirdi. Gösterge endeksi, Fed'in faiz oranlarını düşük tutmak ve büyümeyi teşvik etmek amacıyla yaptığı tahvil alımları sonrası 2009'da gördüğü 12 yılın en düşük seviyesinin iki katından daha fazla yükseldi.

Cenevre'de bulunan Mirabaud Securities LLP başkan yardımcısı John Plassard, "ABD istihdam verileri öncesi biraz pozitif beklenti olduğunu görüyoruz. Yatırımcılar kötü hava koşulları ve Sandy'den dolayı beklentilerin altında gelen ekonomik büyüme rakamlarını sindirmiş olabilir. Piyasa oyuncuları da bir konsolidasyon sürecinden geçilmesinden memnun" ifadelerini kullandı.