Advertisement

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde yaşanan fiyat dalgalanmaları, bankaların yaşadığı kazancın endüstriyel şirketlerdeki düşüşü dengelemesiyle Eylül 1997'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

PT Bank Negara Indonesia, PT Bank Rakyat Indonesia'nın 2000 yılından bu yana en büyük yıllık kârını açıklamasıyla, Aralık 2010'dan beri en sert çıkışı kaydetti. Güney Kore firması olan Doosan Heavy Industries & Construction Co Ltd., Korea Economic Daily tarafından bir branşının hisse satmayı planladığı raporunun yayımlanması üzerine sanayi hisselerindeki düşüşe öncülük etti. Rusya'nın en büyük petrol şirketi OAO Rosneft, kârının beklentilerin altında kalmasıyla üst üste 4. gün düştü.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Londra saatiyle 13:40'ta yüzde 0.3 ilerleyerek 1,071.65 puan oldu. Endeks, Ocak ayı genelinde yüzde 1.3 ilerleyerek üst üste 3. aylık kazancı kaydetti. Endeksin 100 günlük tarihi volatilitesi 9'a düşerken, Ağustos 1997'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Endeks'te yer alan 100 şirketin yaklaşık olarak yüzde analistlerin beklentilerinin altında çeyrek dönem kârı açıkladı.

Hindistan'da bulunan Mirae Asset Global Investments şef yatırım yetkilisi Gopal Agrawal, "Piyasa yukarı doğru çok yükseldi. Hisse fiyatları ve reel ekonomi arasında bir denge olmalı" dedi.