Advertisement

Federal Reserve (Fed) St. Louis Başkanı James Bullard, ABD'de ekonomik büyümenin beklediği gibi toparlanması durumunda yıl ortasında diğer Fed yetkililerini tahvil alımı konusunda hız kesilmesi konusunda ikna etmeye çalışacağını söyledi.

"Programı azaltmayı veya uyarlamayı düşünmeliyiz" ifadelerini kullanan Bullard, "Eğer bir kaç ay iyi veri alırsak, 'Pekâlâ şimdi aylık 85 milyar dolar yerine 75 milyar dolarlık varlık alımı yapacağız' veya buna benzer bir şeyler diyebilirsiniz" dedi.

Bullard ayrıca bu hafta Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bu hafta 85 milyar dolarlık tahvil alımına devam kararı vermesini desteklediğini dile getirdi. Politika yapıcıları faiz oranlarını sıfıra yaklaştırarak Fed'in bilançosunu varlık alımlarıyla 3 trilyon doların üzerine çıkardılar.

St. Louis Fed Başkanı, yıl sonunda ABD'deki işsizliğin "düşük 7'lere" gerilemesini beklediğini dile getirirken, bunun FOMC'un tahvil alımını durdurmak için aradığı "istihdam piyasasında büyük iyileşme" şartını yerine getireceğini belirtti. Bullard, "Hemen hemen herkes QE3'e başladığımız zamanki şartlar göz önüne alındığında bunun büyük bir ilerleme olduğu konusunda aynı fikirde olur" ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Şubat 2013 Cuma, 22:08 Misafir ulan tarım dışı istihdam ve işsizlik başvuruları kötü geldi bunu bile olumlu algıladınız.ne iyisi ne kötüsü.her şeyi kendinize göre yontuyonuz.