Advertisement

Deflasyondan kurtulmaya çalışan Japonya'nın Maliye Bakanı Taro Aso, Tokyo Hükümeti'nin, Japonya Merkez Bankası'ndan bütçe açığı harcamalarının fonlanması için hükümet borçlarına garantörlük etmesini istemiş olan, "Depresyon" dönemindeki selefi Korekiyo Takhashi'yi model aldığını belirtti.

Hükümette, bürokrasi tarafında ya da BOJ'da anti deflasyon politikalarında deneyimi olan hiç kimsenin olmadığını altını çizen Aso, tarihten ancak ders alınabileceğini belirten, yeni yönetimin Takahashi örneğini değerlendirdiğini söyledi.

Takahashi'nin parasal genişletme ve hükümet tarafından finanse edilen harcama politikalarını uygulamanın Japonya'nın deflasyondan çıkmasına yardımcı olabileceğini belirten JP MOrgan Securities Japan Co.'nun başekonomisti Masaaki Kanno, inşaat sektörü gibi artan harcamalarla desteklenen çıkar gruplarının lobicilik faaliyetlerinin, büyüme sağlandığında politikayı sıkılaştırmayı zorlaştırabileceğine dikkat çekti.

Eğer bu geçici ve tek seferlik bir şeyse, o zaman sorun olmayacağını söyleyen Kanno, "Ancak eğer hükümet mali disiplini yitirirse, o zaman politika de bozulabilir" dedi.

Yen  1 Şubat'ta Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin parasal genişlemeden yana bir BOJ başkanı seçeceği beklentileriyle 2.5 yılın en düşük düzeyine geriledi. Yen bugün dolar karşısında yüzde 0.2 yukarıda 92.59 düzeyinden işlem görüyor. Nikkei 225 Endeksi ise yüzde 0.4 yükseldi.