Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin istihdam ve imalat verisinin iyimserliği desteklemesiyle Tokyo Borsası, Nikkei 225 Endeksi'nin 1959'dan bu yana en uzun süreli haftalık kazancını kaydetmesinin ardından rekor rallisini genişletti.

Televizyon üreticisi Panasonic yüzde 17 değerlenerek 1974'den bu yana en büyük sıçramasını yaptı. Sony Corp., bir analistin ülkenin en büyük tüketici elektronikleri ihracatçısının PlayStation oyun konsolünün yeni versiyonunu hazırladığını söylemesi sonrasında yüzde 7.5 primlendi. Mitsubishi Motors Corp., Nikkei gazetesinin, şirketin Nissan Motor Co. ile birlikte geliştirdikleri mini arabaları satacağını yazmasının ardından yüde 21 yükseldi.

Nikkei 225 Endeksi, 1 Şubat'ta 12 haftalık yükselişini tamamlayarak son 53 yılın en uzun süreli kazanç dönemini kaydetmesinin ardından ardından yüzde 0.6 kazançla 11,260.35 puana çıktı. Topix Endeksi yüzde 1.4 artışla 955.75 puana yükseldi.

ABD'den gelen verilerin oldukça iyi olduğunu söyleyen Tokio Marine Asset Management Co.'nun kıdemli fon yöneticilerinden Kenichi Kubo, Japon hisselerinin Amerikalı hisseler ve Japonya özelinde geçerli olan faktörlerden destek bulduğunu belirtti.

Topix Endeksi 14 Kasım'da genel seçimlerin ilanından bu yana, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin yeni hükümetinin deflasyonu sonlandırmaya yönelik adımlar atacağı iyimserliği sayesinde yüzde 32 tırmandı. Endeks defter değerinin 1.13 katından fiyatlanırken bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 2.1 katında, Stoxx Europe 600 Endeksi içinse 1.5 katında seyrediyor.