Advertisement

Çin'de hizmet sektörünün Ağustos'tan bu yana en yüksek hızında büyümesi ve ABD'de de istihdam verisinin artmasının küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserliği desteklemesi üzerine Asya Borsaları 18 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Dünyanın en büyük ikinci maden şirketi Rio Tinto Group yüzde 1 yükselerek, ekonoik büyümeye bağlı olan şirketlerdeki kazançlara öncülük etti. Sony Corp., şirketin PlayStation oyun konsellerinin yeni bir versiyonunu çıkarmaya hazırlandığı spekülasyonu üzerine yüzde 8.4 değerlendi. Japonya'nın en büyük televizyon üreticisi Panasonic Corp. 3. çeyrekte sürpriz şekilde kâr açıklaması üzerine yüzde 17 tırmandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 kazançla 133.84 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her 3 hisseye karşılık 5 hisse değer kazandı. Japon Nikkei 225 Endeksi, 1 Şubat'ta 12 hafta ile 1959'dan bu yana en uzun süreli haftalık kazanç dönemini kaydetmesinin ardından bugün yüzde 0.5 yükseldi.

Dünya genelinde ekonomik haberlerin iyi olduğunu söyleyen Perpetual Investment'ın yatırım piyasaları araştırma müdürü Matthew Sherwood, kurumsal liderlerin büyüme görünümünde giderek daha güvenli olduğunu, bunun yatırımcılar için de geçerli olduğunu belirtti. Ancak Sherwood, kurumsal kazanç büyümesinin gücüne ilişkin soruların devam ettiğine dikkat çekti.